מעגל מתנות – איך ליצור קהילה וכלכלה מקומית מעניקה

מעגל מתנות - קהילה מקומית מעניקה

נמאס לכם מהניכור ואתם חולמים לחיות בקהילה אכפתית ותומכת? יקרה לכם המחיה והייתם רוצים לחיות הרבה יותר ברווחה? אם עניתם כן על שתי השאלות המאמר הזה עבורכם! הגיע הזמן ללמוד איך להפוך את השכונה שלך לקהילה אכפתית שהחברים בה ערבים זה לזה ועל הדרך ליצור עידן חדש של שפע דרך כלכלה מקומית ללא כסף, ברטר או כל סוג אחר של חליפין.

הרצון לחיות חיי קהילה הוא רצון בריא וטבעי. קהילה היא אחד הדברים בחיים שנותנים טעם לקום בבוקר ולחיות. העובדה שיש בשביל מי ועם מי לחיות ויש מי שיהיה שם כצריך נותנת ביטחון, תחושת שייכות ומשמעות עמוקה לחיים שלנו.

כלכלה על פי המילון הוא מכלול הפעילות האנושית, המכוונת להשגת האמצעים החומריים הדרושים לאדם לצורך קיומו ורווחתו. לצערנו האופן בו בנויה הכלכלה לא מאפשרת לנו את כל מה שאנחנו צריכים למען קיומנו ורווחתנו והאמצעים והפעילויות האנושיות המכוונים להשגת האמצעיים לחיים הרבה פעמים מפרידים בינינו ופוגעים בקהילה. הכלכלה משלבת בתוכה צרכנות מיותרת וגבוה, מחייה יקרה, שוק עבודה תובעני ותחרותי הכולל בתוכו שעות עבודה רבות, פערים חברתיים וכלכליים עצומים, עוני, הישרדות, רדיפה אחרי כסף כדי לממן את כל הצריכה שלנו. כל אלה  יוצרים שוב ושוב  מעגל קסמים של חוסר שביעות רצון, אדישות, עייפות וניכור אחד מהשני. כלכלה מהסוג הזה פוגעת ביכולת שלנו ליצור קהילה ואנו עדים לדלדולה והיעלמותה.

על מנת לצאת ממעגל הקסמים. וליצור חיבור בין קהילה אוהבת וכלכלה שתומכת בחיים שלנו  ולבסס את שניהם הלכה למעשה במקום המגורים נוכל להשתמש במעגל מתנות. מעגל מתנות הוא התאספות קבועה בה אנשים נפגשים ומשתפים במתנות שלהם: חפצים פיזיים או שירותים. שיעורי ערבית, בייבי-סיטר, עזרה בגינה או תיקוני מחשב, התעמלות, מיטה, מעיל, מדף, טיפול רגשי או פיזי, אימון, עיצוב גרפי ועוד .. לאחר מכן המשתתפים מביעים את הצרכים שלהם. אחרים יכולים להציע לעזור להם. העזרה מוצעת גם היא כמתנה. לא מדובר בברטר או החלפת שירותים.

אז איך הקהילה נוצרת דרך המעגל? תשומת לב ואכפתיות לצורכי הכלל תוך תשומת לב ולגיטימציה לצרכים העמוקים של כל פרט ופרט הם תנאי חשוב להיווצרות קהילה בריאה וברת קיימא. במעגל המתנות אנחנו מתרגלים להיות קשובים לצרכים של האחר ונותנים תשומת לב איך ניתן לעזור לו. במקביל אף פרט לא מוותר על עצמו בקבוצה אלה להפך לכל אחד מקום בטוח לחקור מה הצרכים העמוקים ביותר שלו בכל תחום ותחום. ולבטא את מה שהוא ומה שהוא צריך ורוצה כדי להיות שמח ומסופק.

בסיום המעגל אנשים מחליפי  טלפונים וקובעים ימים ושעות בה יפגשו כדי לתת אחד לשני את המתנות. אנשים במגוון גילאים ומגוון תחומים מוצאים את עצמם מדברים ונפגשים עם שכנים מהקהילה שלא בטוח שבדרך אחרת היו מכירים. המפגש הוא על בסיס של נתינה שזה אקט מאד חברי ( אנחנו בד"כ נותנים מתנות לאלו שאנחנו אוהבים וחברים שלנו) ומכאן נוצרות החברויות והקשרים הקהילתיות נבנים בהדדיות.

בנוסף בחייו של כל חבר המשתתף במעגל המתנות מתחיל להתרחש קסם כלכלי מהסוג שאנחנו בחברה המערבית רק מתחילים להכיר. חפצים, שירותים, אינפורמציה, יעוץ, ומענה רגשי ורוחני מתחילים לזרום לחייו  של המשתתף ללא עירוב של כסף ומבלי שהוא צריך להחזיר למישהו מתנה. חוויה זו של שפע מתחילה להחזיר את הביטחון הבסיסי בחיים. אותו ביטחון שאנחנו אמורים לרכוש עד גיל שנה בזרועות הורינו – הביטחון שכל צרכינו החומריים הרגשיים והרוחניים ימלאו ויקבלו מענה. חוויה זו של שפע היא כמו כוס שמתמלאת והחומר מתחיל לזרום החוצה בצורה של נתינה אל אנשים אחרים.  אין מפסדים יש רק מנצחים.

 

מעבר מהאישי לחברתי- עוד אחד מ"תוצרי הלוואי" שקורה במעגל המתנות הוא המעבר מהאישי לפוליטי. הנפרדות שלנו אחד מהשני, האמונה שהמצב האישי שלנו הוא פרטי והייאוש מנובע מחוסר אמונה בכוח שלנו לשנות את המצב הם אחת הבעיות המרכזיות בחברה המערבית. כשאנשים יושבים בתוך מעגל ומתחילים לדבר על הצרכים שלהם הם נחשפים לכך הם לא לבד בסירה ויש עוד אנשים בעלי צרכים דומים המרגישים כמותם.  האישי הופך חברתי ואנחנו מגלים לדוגמא שבשכונה שלנו הרבה אנשים זקוקים לשקט כי יש רעש תעבורתי. יחד יש להם סיכוי הרבה יותר גדול להעלות רעיונות יצירתיים איך לפתור את הבעיה וכוח לצאת ולפעול למען המטרה.

צמצום הצריכה- צרכים שנפגשים במעגל משפעים על צמצום הצריכה והפחתת יצירת זבל.  זה קורה בשתי רמות. ברמה הראשונה הזבל של מישהו אחד הופך למתנה של מישהו אחר. הרמה השנייה היא צמצום הצריכה דרך המעבר מבעלות לשימוש. כלומר לרוב האנשים יש מספר חפצים שהם זקוקים להם אך משתמשים בהם לעיתים רחוקות – אחת לחודש או אחת שנה לדוגמא: מקדחה, מכסחת דשא, פטיש, מכונת אינאלציה, בלנדר, כלים לאירועים,מכונית וכו' (כמובן שזה משתנה מאדם לאדם). כשקבוצה של אנשים הגרים סמוך זה לזה מוצאים צורך משותף למשל מקדחה הם יכולים להתארגן ובמקום שיקנו מספר מקדחות הם קונים יחד מקדחה אחת וכל פעם שמישהו צריך הוא לוקח משתמש ומחזיר. באותה מידה אם המקדחה מתקלקלת כולם משתתפים כספית בתיקונה.

כל אחד יכול להתחיל מעגל מתנות

השינוי מתחיל ממך! יש לך את הכוח ליצור שינוי בחברה דרך יצירת קהילה וכלכלה שפויה ומעניקה כבר בשכונה שלך. אם הרעיון והקסם של מעגל מתנות דבק בך, תוכל /י לארגן מעגל מתנות תוך שבועיים בלבד. על מנת לעשות זאת יש לעשות את הפעולות הבאות.

  1. מצא/י שותפים בשכונה. מספיק אחד או שניים. הרבה יותר קל וכיף לעבוד עם מישהו. בעבודת צוות  אנחנו יכולים לתת אנרגיה ורעיונות אחד לשני ולעודד כשדברים לא מסתדרים.
  2. מצא/י מקום שמכיל בין 20-50 איש. המקום יכול להיות סלון של מישהו, מתנ"ס,  מרכז קהילתי, בית ספר, סטודיו לתנועה, גלריה וכו' שיהיו מוכני לארח את המעגל בחינם.
  3. קבע/י יום ושעה, הכינ/י הזמנה ( ניתן להעתיק מוכנה בסוף ההסבר) והפיצו אותה בכל האמצעים בשכונה, בפלייר בכניסה לבתים, בדואר, במכולת השכונתית, באתרי אינטרנט קהילתיים וברשתות החברתיות.
  4. כדי ללמוד איך להנחות את המעגל נמליץ להשתתף במעגל קיים כי דבר יותר טוב מניסיון. בדקו באתר של מעגל מתנות היכן יש מעגל הכי קרוב למקום מגורייך ולכו להשתתף , להתרשם וללמוד את המתודה על בשרכם.
  5. קראו את המדריך המעשי באתר מעגל מתנות(http://maagalmatanot.wordpress.com ). במדריך המעשי תוכל למצוא: את הספרון מעגל המתנות להורדה חינם בשפה העברית. בספרון תוכל לקרוא בהרחבה על העקרונות של מעגל המתנות והדרכה מעשית פשוטה איך להנחות את המעגל. אם אין לכם הרבה זמן תוכל למצוא במדריך הסבר יותר קצר ומתומצת איך להנחות את המעגל המורכב בעיקרון שלושה סבבים: סבב צרכים, סבב מתנות, והכרת תודה על מה שיש.
  6. לאחר מספר פעמים שתנחו תוכלו למצוא במעגל מנחים נוספים וליצור הנחיה ומנהיגות מתחלפת כך המעגל לא יהיה שייך לאף אחד אבל הוא יהיה שייך לכולם.
  7. בכל שאלה, צורך בהבהרות ותמיכה תוכלו לפנות אלינו :

גלית פרטל:  galitpartel@gmail.com  , טלפון 0507107611

סוזן פלמבו:  susanstarshine@gmail.com

אפרת מאור: efratmaor@gmail.com , 0502056373

לב גדול

ובהצלחה!

גלית פרטל

הגיבו כאן:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *